Кошик
20431 відгук
promo_banner
Зоомагазин Шиншилка — Дискаунтер зоотоварів
Контакти
Зоомагазин Шиншилка - Дискаунтер зоотоваров.Корма для кішок і собак. Ветеринарна аптекаЦентр обробки замовлень
Харківська набережна, 7/9, м. Харків, 61057, Харків, Україна
+380 (50) 303-51-25
Вам передзвонять!
+380 (67) 149-99-80
Вам передзвонять!

Божевільний аромат: шизофренію розпізнають по запаху

Божевільний аромат: шизофренію розпізнають по запаху

Вчені розробляють методику виявлення шизофренії по запаху. Дослідження засноване на спостереженні за собаками, які інакше реагують на хворих цією недугою, відрізняючи їх від здорових людей. Гіпотеза полягає в тому, що молекулярний склад газової середовища — чим, по суті, і є запах — у шизофреніків відрізняється від того, що оточує всіх інших. Вчені приступають до першого етапу дослідження: вони будуть навчати собак виявляти хворих за запахом. Потім дослідники планують перенести експеримент в лабораторію і працювати з «запахом шизофренії» методом газової хроматографії.

Вчені з Першого МГМУ імені В. М. Сєченова спільно з Інститутом проблем екології та еволюції ім. Северцова РАН приступають до першого етапу масштабного дослідження шизофренії. Проблемою діагностики цього захворювання займаються вчені в усьому світі, однак досі жодної групі дослідників не вдалося знайти жодних об'єктивних фізичних показників, які відрізняли б хворого шизофренією від здорової людини. Тому висунута російськими фахівцями гіпотеза про особливому молекулярному складі газової середовища, навколишнього шизофреніка, становить величезний інтерес для науки.

Ідея, заснована на спостереженні за тим, як собаки можуть відрізняти запах шизофренії, народилася в лабораторії хімічної комунікації і хеморецепции Інституту проблем екології та еволюції імені А. Н. Северцова РАН у 70-х роках ХХ століття. Вчені помітили, що пошукові собаки можуть не тільки виявити запах конкретної людини з натовпу і дізнатися стать розшукуваного, але і як-то інакше реагують на людей з шизофренією. Поки це тільки спостереження, щоб отримати достовірні відомості про тих летючих речовинах, які відрізняють шизофреніка, потрібно провести десятки експериментів.

Вчені мають намір спочатку вловити запаховий слід шизофренії з допомогою собак, а потім провести детальний лабораторний аналіз містяться в ньому молекул.

— Дослідження знаходиться на початковій стадії, — розповів керівник Центру біоаналітичних досліджень і молекулярного дизайну Інституту трансляційної медицини та біотехнології Сеченовского університету Олександр Носирєв. —.

Ми припускаємо, що процес розвитку шизофренії в організмі впливає на баланс певних речовин. Зокрема, мова йде про речовини, що беруть участь в цукровому обміні.

Ми поставили собі за мету розробити методику, за допомогою якої за летючим компонентам можна буде визначати початкові стадії хвороби.

Вчені планують взяти кров у хворих і здорових людей і висушити. Потім її потрібно буде помістити на серветку, додавши певну кількість води. Таку серветку, згідно з методикою пред'явлення запахових слідів, дають понюхати собакам. Згідно зі спостереженнями, якщо після пред'явлення серветки відвести навчену собаку до групи людей, де будуть присутні як хворі шизофренією, так і здорові, вона відрізнить одних від інших по запаху крові.

Надалі роботи будуть перенесені в лабораторію, де компоненти запаху (газової молекулярної середовища, що оточує людину) хворих шизофренією повергнутся фізико-химическомуанализу з використанням газових хроматографів

— Є спеціальні хроматографи, які зразка крові, поміщеного в так званий парафазный екстрактор, виділяють запах, — каже Олександр Носирєв. — Потім цей запах впорскується в спеціальну пастку, охолоджується і концентрується. Ми реєструємо компоненти запаху на хроматографі, і згодом ці сполуки будуть вважатися маркерами хвороби.

Як розповіла науковий співробітник Інституту проблем екології та еволюції ім. А. Н. Северцова РАН Вікторія Крутова, яка керує першою частиною досліджень, феномен «особливого запаху» був відкритий ще в 70-х роках минулого століття.

— Давно відомо, що собаки можуть розрізняти захворювання, у тому числі й психічні. Вперше такі дослідження проводили американці, вони по запаху визначали меланому. У нас в країні такі роботи також ведуться, але поки вони носили експериментально-лабораторний характер. Що стосується шизофренії, ми давно знаємо, що собаки її розпізнають. Але потрібно зібрати ще дуже багато доказових даних, — зазначила Вікторія Крутова.

 

Медичний шпіц

Як розповіла дослідник, в експерименті беруть участі собаки породи шпіц з розплідника інституту Северцова, причому саме померанський і вольфшпицы. Такий вибір обумовлений тим, що ці пси цілком нешкідливі для людей і володіють унікальними нюховими здібностями.

— Справа в тому, що шпиці за анатомічним особливостям, таким, наприклад, як будова черепа, мало відрізняються від природної видової норми. Це дає їм дуже хороший нюх, — зазначила Вікторія Крутова.

У задумом колег-науковців є раціональне зерно, впевнений доцент Інституту психоаналізу, дійсний член Європейської і Російської професійної психотерапевтичної ліги Володимир Файнзільберг.

— Давно відомо, що велику роль у формуванні психіатричних захворювань, у тому числі шизофренії, грають нейромедіатори. Так, серотонін відповідальний за настрій, а дофамін — за маревні стани, інші з'єднання через тривожність і формування страху. Тому запах хворих дійсно може відрізнятися від запаху здорових. Але це в теорії.

Що стосується практики, то ми можемо спостерігати, як люди з шизоїдними проявами гірше дотримуються особистої гігієни: вони рідко миються, не чистять зуби, не користуються дезодорантами. Це є одним з факторів постановки діагнозу.

Тому тут теж можна говорити про те, що запах таких людей відрізняється, — вважає Володимир Файнзільберг.

Президент Незалежної психіатричної асоціації Росії Юрій Савенко також вважає, що робота з запахом може бути ефективною.

— Ці ідеї давно витають у психіатрії. Запаху людини взагалі приділяється недостатньо уваги. Люди користуються духами і дезодорантами, що призводить до порушення задуманих природою схем, наприклад, вибору партнера. З хворобами те ж саме, так що напрямок вірний і перспективне, — зазначив психіатр.

Надалі методика розпізнавання шизофренії по запаху може бути затребувана у медиків для виявлення ранньої стадії хвороби.

news.mail.ru/

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner